Nuo ko pradėjau

2015 01 20 Paskelbė Nėra komentarų

Kiekviena pradžia pirmiausia prasideda nuo minties. Jau ieškodama sodybos žinojau, kad čia turės augti didelis gėlynas, kuris matysis pro tą langą, per kurį dažniausiai žiūrėsiu ;-)  .

Taigi, išanalizavus sodybą supančią aplinką ir įvairius savo poreikius, padariau jos struktūros projektą. Suskirsčiau sklypą į zonas: dekoratyvinė zona – matomiausioje vietoje, vaismedžių sodas (kuris beje jau augo), vaiskrūmių zona, kiemo teritorija ir įvažiavimas, gyvenamoji (poilsio) zona, daržas, prieskonių lysvės, apsauginė zona, ūkinė zona, kompostinė.

Atsižvelgdama į romantiškojo ir natūralistinio kraštovaizdžio stilių želdinimo prioritetus, laikiausi tokių principų:

Takelis dengtas žvyru, o jo kraštai sutvirtinti lauko akmenimis.

Takelis dengtas žvyru, o jo kraštai sutvirtinti lauko akmenimis.

  • -  Stengiausi nekeisti esminio reljefo, tik suformuoti nuolydžius ir žemas kalveles tam, kad nestovėtų vanduo. Tuo pačiu atverti išvaizdų natūralų kraštovaizdį arba pridengti nepageidaujamą vaizdą.
  • -  Kietajai (takų, įvažiavimo) dangai pasirinkau vietinėse apylinkėse randamas medžiagas: natūralius akmenis, žvyrą, žvirgždą, smėlį kai kur ir medį. Šios medžiagos vertingos ir tuo, kad užtikrina natūralią vandens absorbciją į dirvožemį.
  • - Dauguma dekoratyvinių žolinių augalų rinkausi iš jau gerai patikrintų, įprastų, bet kai kuriais atvejais ir pamirštų Lietuvoje augančių augalų. Taip pat palikau erdvės protingam eksperimentavimui  ;-) Visus dekoratyvinius augalus pasirinkau daugiamečius ir sumedėjusius augalus.
  • - Einu link to, kad būtų kuo mažiau dažnai pjaunamos vejos. Ten kur auga samanos  – tegul jos ir auga. Žolė ten želia ne taip intensyviai – pjauti reikia retai. Kur įmanoma nesėjau vejos žolės, ten auga natūraliai susiformavusi vietinė žolinė augmenija. Veja pasėta tik dekoratyvinėje zonoje.
  • - Laikinai stovinčio vandens vietoje įrengiau sausą upelį. Šalia jo augs drėgmę mėgstantys augalai. Upelyje, lyjant smarkiam lietui, kaupsis vanduo, nes jis bus įkurtas žemiausioje sklypo vietoje.  O kai vandens nebus –  jis bus sausas. Kad būtų patogu vaikščioti per upelį pastačiau tiltelį (romantiško stiliaus detalė).
  • - Siekiant atskirti sodybos zonas ar kai kurias pridengti, pasitelkiau gyvatvorių ir laisvos formos augalų grupių pagalbą. Taip bus atskirtas sodas, daržas, pridengta gyvenamoji (poilsio) zona bei pasodinta apsauginė zona.  
  • - Sodyboje pastebėjau skirtingo dirvožemio zonas: humusingas, smėlingas ir sausas, drėgnas. Atsižvelgdama į tai čia sodinsiu atitinkamą dirvožemį mėgstančius augalus. 

Visų numatytų darbų nepavyksta padaryti iš karto. Tam ir yra projektas – pagrindinė mintis. Sodybos tvarkymo ir įrengimo darbus darau palaipsniui. Pirmasis darbas, kurį dariau (galbūt ne būtiniausias, bet entuziastingiausiai daromas) –  dekoratyvinės zonos įrengimas.

Toliau skaitykite:

Dekoratyvinės zonos įrengimas 

Susiję straipsniai:

Išsami aplinkos analizė

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą