Uogų derėjimas nuo birželio mėnesio iki šalnų, mano augalų sąrašas

2021 01 28 Paskelbė Nėra komentarų

           Kai ateina vasara šviežiomis uogomis ir vaisiais norisi gardžiuotis nuo birželio mėnesio iki pat šalnų. Tad nusprendžiau pasidalinti savo sąrašu, kokius uogakrūmius, kaulavaisius bei netradicinius augalus auginu ir uogų turiu visą pastarąjį sezoną.

      Uogakrūmius surašiau derėjimo eile nuo birželio mėnesio link rudens:

1. Valgomasis sausmedis (Lonicera caerulea). Pirmieji birželio mėnesį pradeda derėti valgomieji  sausmedžiai. Kad geriau derėtų patariama sodinti bent du krūmus netoli vienas kito.

2. Braškės, žemuogės. Man labai patinka remontantinės žemuogės, kurios neleidžia ūsų ir dera iki pat šalnų.

3. Medlieva (Amelanchier).  Medlievų rūšių ir veislių pasirinkimas išties didelis. Auginu varpinę medlievą ir alksnialapę ‘Northline’, po du krūmus. Krūmai dar nėra pilnai suaugę, tačiau uogų valgymui jau užtenka.

4.  Juodasis serbentas. 

5. Šilauogė (Vaccinium)Auginu ankstyvas ir vidutinio vėlyvumo veisles: ‘Toro’, ‘Duke’, ‘Patriot’, ‘Bluecrop’, ‘Bluegold’ ir ‘Chandler’.  Viso 11 vnt. krūmų. Dar ne visi dera.

6. Auksuotasis serbentas (Ribes aureum).

7. Juodasis šilkmedis (Morus nigra). Auginu svyrantį skiepytą medelį 1,6 m aukštyje.  Jo privalumas – užima nedaug erdvės, lengva pasiekti uogas. Trūkumas, kadangi šakos svyra žemyn, jos augdamos vasaros viduryje guli ant žemės. Šakų užauga daug, jos guli viena ant kitos, tad skinant uogas, jas judinant uogos greitai nubyra ant žemės. Jei rinkčiausi augalą dabartiniu protu, sodinčiau ne skiepytą svyrantį, o paprastą. Jam reikia daugiau erdvės, bet šakos nebūna taip sugulę viena ant kitos, užauga vidutinio augumo medis.

8. Vyšnia. Vėlyva senovinė veislė.

9. Abrikosas ‘Šiaurės triumfas’. Ši veislė viena iš atspariausių šalčiui.

20200730_151023

10. Gervuogė, bespyglė. Veislės neatsimenu, bet užauga tokia didelė, kad užkabinu ją ant arkos. Dera nuo rugpjūčio vidurio iki šalnų.

20200731_163149

11. Šermukšnis. Auginu paprastą ir kultūrinį šermukšnį ‘Granatnaja’, ‘Sorbinka’.  Uogos sunoksta rugpjūčio pabaigoje.

12. Remontantinės avietės. Jas auginu todėl, nes atvėsus orams, mažiau kirmija nei ankstyvosios.

13. Paprastas putinas (Viburnum opulus). Uogos skanesnės būna kai jas pakanda šalnos, o norint jų ne tokių karčių anksčiau, galima nuskinti ir pašaldyti šaldiklyje.

???????????????????????????????

14. Geltonžiedė sedula (Cornus mas). Uogos taip pat kaip ir putino būna skanesnės pakąstos šalnų.

          Dar esu pasodinusi įprastų ir  egzotinių augalų, kurie dar yra jauni ir derliaus  nedavė:  kriaušės ir šermukšnio hibridas 2 vnt., nektarinas ‘Harco’, švelnioji gudobelė (Crataegus mollis), gausiažiedis žilakrūmis (Elaeagnus multiflora) 2 vnt., margalapė aktinidija (Actinidia kolomikta) 2 vnt.,  trešnė ‘Lapins’, ‘Stella’ ir slyvos. Dar auga obelys bei kriaušės. Apie jas kita tema.

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą