Kurkime sodą, draugišką paukščiams

2014 02 26 Paskelbė 1 komentaras

Vieniems, laukiniai paukščiai prie namų, asocijuojasi su  nulestomis vyšniomis, kitiems  – tai be galo įdomus ir gražus sutvėrimas. Paukščiai neįkainuojama nauda ekosistemos struktūroje, jie per mitybos grandines sunaikina tiek įvairių vabzdžių. Pabandykime susidraugauti su jais.

zybld

Zyboldo obels vaisiai

Norint, kad įvairūs paukščiai apsigyventų prie namų ir suteiktų mums daugiau džiaugsmo, reikia sudaryti jiems tinkamas gyvenimo bei maitinimosi sąlygas. Be to, daugiausia žalos padaro ne šalia gyvenantys, o praskrendantys – migruojantys būriais paukščiai.

Laukiniai paukščiai apsigyvens, jei:

  • jiems toje vietoje bus kuo maitintis;
  • bus tinkamos sąlygos sukti lizdus, auginti jauniklius;
  • toji vieta bus tinkama gyventi.
Sermuks

Šermukšnio vaisiai

Vieni paukšteliai minta įvairiais vabzdžiais ir  kirmėlėmis, kiti – įvairiomis sėklomis ir uogomis ar jų branduoliais. Tie kurie minta  vabzdžiais, sodui padaro daug naudos naikindami kenkėjus, tai  zylės,  startos, dagiliai, musinukės, kielės, kregždės, žvirbliai ir kt. Gamtininkų teigimu daugiausia kenkėjų vabzdžių sunaikina šikšnosparniai. Žvirbliai minta ir naikina amarus.

Paukščiai mintantys sėklomis ar uogomis ir jų branduoliais, maitinasi nebūtinai vaiskrūmių  uogomis, jei sode augs ir kitokių derančių augalų, paukščiai rinksis juos. Tokie augalai vadinami ornitochondriniai (tai paukščius viliojantys medžiai ir krūmai). Paukščiai lesa jų sėklas, uogas, jų šakose suka lizdus.

font

Paukščių girdykla – fontanėlis

Paukščiams labiausiai patinka didelė medžių įvairovė sode, tada apsigyvena daugiau jų rūšių. Štai keletas sumedėjusių augalų, kurie vilioja paukščius: gudobelės, tujos, šermukšniai, įvairūs klevai, putinai, ievos, šeivamedžiai, lazdynai, ąžuolai, įvairios obelys, uosiai ir kt.

girdykla

Girdykla – maudykla

Paukščiams patinka vabzdžiai, o vabzdžiams patinka kvepiantys ir juos viliojantys augalai, ypač žydinčios,  kvapnios ar nektaringos gėlės (flioksai, budlėjos, naktižiedės, rožės, bajorės, ežiuolės, vingiorykštės, vienadienės, saulėgražos ir kt.). Taip pat kai kurių gėlių sėklomis minta ir paukščiai. Tad jei norite, kad jūsų sode kunkuliuotų gyvenimas, sukurkite mažą ekosistemos bendriją.

Sausomis vasaromis ir ne tik, patariama sode įrengti paukščių girdyklas ir maudyklas, tai juos ypač vilioja. Taip pat pritraukia drugelius ir vabzdžius. Šie mažosios architektūros statiniai sodui  suteikia gyvybės bei įvairovės. Juos paritaikyti pagal vyraujantį stilių. Girdyklos statomos ne visai viduryje erdvės, o geriau nuošaliau prie medžių, kad paukščiai netrikdomi galėtų atsigaivinti. Vandenį keisti kas savaitę, kad jis neužsistovėtų ir nepažaliuotų, nes tokio paukščiai negers.

inkilas

Inkilas mėlynajai zylei

Pastebėjus, kokie paukšteliai atskrenda į jūsų sklypą, rekomenduojama iškelti jiems pritaikytus inkilus.

Paukščiams reikia uždarų ir atvirų erdvių, nuošalesnių vietų, kur jie galėtų saugiai sukti lizdus.  Tam tinka įvairių krūmų sąžalynai, vijoklių kampeliai. Jeii bus dar ir drėgna,  žmogaus netrikdoma vieta, gali būti, kad apsigyvens lakštingala, kurios giesmės galėsite klausytis ilgais pavasario vakarais. Tad yra dėl ko stengtis.

1 komentaras

  1. www.stilingigelynai.lt

    Pats laikas kelti inkilus paukščiams.

Parašykite komentarą