Šiuolaikiškas netgi egzotiškas sodas turbūt pasitaiko pas retą sodininką. Šalia įprastų uoginių augalų galėtų atsirasti spanguolių, šilauogių, bruknių, gervuogių, žemuogių. Sodo naudą galėtų praturtinti aktinidijos, šaltalankiai, medlievos, putinai, šermukšniai, valgomieji sausmedžiai ir ko gero egzotiškiausi – šilkmedžiai, žilakrūmiai, geltonžiedės sedulos. O koks gi modernus sodas be graikinių riešutmedžių ar kultūrinių lazdynų. Šie minėti netradiciniai augalai yra labai vertingi savo maistine verte, kai kurie turi ir gydomųjų savybių.
Įrengiant tokį sodą svarbu kiekvienos rūšies augalus sodinti atskirai grupėmis, nes jie turi tam tikrus augimo poreikius ir geriau dera, kai auga keli tos pačios rūšies augalai netoli vienas kito. Taigi, apie kai kuriuos iš jų plačiau.
Sodinant šilauoges, spanguoles bei bruknes, reikia įrengti rūgščios žemės gruntą. Tai šviesamėgiai augalai, nemėgsta vėjuotos vietos bei žemės užmirkimo. Joms tinka drėgna, bet kartu ir gerai laidi dirva.

Spanguolės
Sodinant šilauoges, iškasti 100-120 cm pločio ir 70 cm gylio duobes. Dirvos laidumui pagerinti į duobės dugną įpilti 10 cm žvyro. Duobes užpildyti rūgščiu žemės mišiniu: rūgščios nesuskaidytos durpės, spygliuočių pjuvenos. Mišinys ruošiamas iš anksto ne iškart prieš sodinant, kad susistovėtų. Sodinama 1,5 m atstumais, vaiskrūmio augimo kaklelis turi būti tokiame pat aukštyje kaip ir augo seniau, nes šilauogės neišleidžia pridėtinių šaknų.
Renkantis šilauogių veisles reikėtų atsižvelgti į jų derėjimo ankstyvumą (būna ankstyvos, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvos), į krūmo aukštį, uogų dydį, nokimo bei derėjimo trukmę, saldumą. Keletas populiarių veislių: ‘Duke‘; ‘Patriot‘, ‘Elizabeth‘, ‘Nui‘, ‘Bluecrop‘, ‘Toro‘, ‘Northcuontry‘. Yra išvesta ir lietuviškų veislių ‘Danutė’, ‘Freda’.
Sodinant spanguoles, joms užtenka apie 60-70 cm gylio durpių sluoksnio. Sodinamos į 1 m pločio lysves 30×30 cm tankumu. Spanguolėms tinka kai ant durpių paviršiaus užpilama 5 cm storio smėlio sluoksniu. Bruknės sodinamos taip pat kaip ir spanguolės.
Gervuogės ir žemuogės visai nereiklūs augalai, joms užtenka trąšios žemės, saulėtos vietos. Gervuogės – besidriekiantys augalai, joms gerai įrengti atramas, kad uogos negulėtų ant žemės.

Smailialapės aktinidijos vaisiai