Būnant tam tikroje aplinkoje svarbiausia yra jausmas, nuotaika, kurią sukuria augalai ir jų deriniai, faktūros, spalvos, šešėlių žaismas, garsai (šnarėjimas, čežėjimas), kvapai. Šioje žinutėje noriu atkreipti dėmesį į paprastas ir drauge naujai atrastas augalų pasaulio detales – nužydėjusius žiedus.
Nužydėjus augalui, dažnai skubame nupjauti parudusius žiedus. Palikus juos toliau gyventi, galime atrasti naują augalų pasaulį: stebėti kaip vystosi sėklynai, bręsta sėklos ir tuo mūsų sodą daro įdomų, gyvą. Įdomu yra matyti ir džiaugtis ne vien, kaip jau įprasta, gėlių žiedais, bet ir bręstančiomis sėklomis, dekoratyviomis jų dėžutėmis. Be to, jie labai tinka puokštėms, o sėklomis minta ir laukiniai paukščiai. Taigi, šiame straipsnyje kalbėsiu apie gėles, savotiškai dekoratyvias po žydėjimo.
Dekoratyviniai česnakai (Allium) išsiskiria įspūdingais žiedynais ir jiems nužydėjus. Šis žalias rutulys gražus būna džiovintas sausoje puokštėje.
Nužydėjęs paprastasis sinavadas (Aquilegia vulgaris) žavi smailiomis žaliomis dėžutėmis, kurios su laiku tampa rudos.
Paprastoji šilagėlė (Pulsatilla vulgaris) ypač įspūdinga ne vien žydėjimo metu.
Šį augalą po žydėjimo turbūt greičiausiai pamirštame, tai sibirinis vilkdalgis (Iris sibirica).
Snaputis (Geranium) snapučio vardą gavo būtent dėl snapo formos nužydėjusių žiedų.
Kitose šalyse dvimetė blizgė (Lunaria annua) dar vadinama pinigų augalu (Money Plant / Silver Dollar). Greičiausiai dėl pinigėlio formos sėklyno.
Po žydėjimo dažniausiai nužydėjusių augalų sėklynai būna žali. Kad labiau išsiskirtų jų subtilumas, gerai yra kai fonas jiems būna ne tokios pat žalios spalvos, o kitokio jos atspalvio ar faktūros, pvz. varpinių augalų fone.