Prisijaukinkime samanas

2014 02 15 Paskelbė 1 komentaras

Daugelyje šaltinių galima rasti straipsnių, kaip išnaikinti samanas vejoje, kaip nuplauti apsamanojusius akmenis, medieną, kaip stengtis sudaryti sąlygas, kad samanos neaugtų. Siūlau kitą požiūrį – prisijaukinkime samanas savo aplinkoje. Kai sąlygos samanoms augti itin palankios – geresnis sprendimas palikti jas, nei naikinti.
222Samanos mėgsta drėgnas, pavėsingas vietas, rūgštesnį dirvožemį (pH 5,0-5,5), neperpučiamas vėjo paunksmes, priesmėlio, priemolio dirvožemį. Joms tinka šiaurinė, šiaurės rytinė, šiaurės vakarinė ar rytinė namo pusė, po medžių lajomis. Pastebėjus, kad tam tikroje sklypo vietoje jos auga, galima įrengti tiesiog pavėsio kampelį. Kai kur užsienyje yra kuriami ištisi samanų parkai. Galima sukurti samanų sodelį ar tiesiog jas įkurdinti tam tikrose vietose: po medžių lajomis, kur menkai auga žolė; formuojant akmenų takus; laiptų tarpuose; šlaituose. Samanų auginimas turi privalumų:

rrr

• Leidžiant augti samanoms, nereikės jų naikinti.
• Nereikės pjauti žolės kas savaitę, samanos užauga ne aukštos.
• Samanų sodas yra žalias ištisus metus, o ypač jų žaluma išryškėja rudenį ir pavasarį.
• Samanų nepuola kenkėjai nei ligos, jos pakenčia ir itin žemą temperatūrą;

• Daliniame pavėsyje, kur sunkiai auga žolė, samanos augs puikiai. Jos pakenčia nedidelį mindžiojimą. Sudarydamos purų kilimą, jos neleis įsitvirtinti kitiems nepageidaujamiems augalams. Jei kartais nuo sausros samanos pageltonavo, atsiradus drėgmei, jos vėl atsistatys.

• Šalia samanų galima derinti kitas nereiklias daugiametes gėles (melsves, papslaitasarčius, bergenijas, alūnes, žiemes ir kt.) bei svogūnines (tulpes, scyles, žydres, snieguoles, dekoratyvinius česnakus ir kt.).

samanos • Samanų sode ypač tinkama vieta tokiems rododendrams, kuriems nereikia daug saulės. Pavėsyje jų nenudegina pavasarinė saulė, kaip ir samanoms jiems tinka rūgštus dirvožemis.
• Samanų sode tinka akmenys ar seni pūvantys medžiai. Ant jų gerai auga samanos.
• Galima dar įrengti tvenkinuką ar upelį.
• Tokiame sode sau vietą randa daug laukinės gyvybės.
Sodinant samanas tai geriausia daryti anksti pavasarį arba rudenėjant, kai dirva yra drėgna. Dirvožemis turi būti jau susigulėjęs. Samanų ieškokite savo sode, iš miško nešti negalima, tai yra miško paklotės naikinimas, kuris draudžiamas įstatymiškai. Prieš sodinant gausiai palieti samanas ir vietą, kurioje bus sodinamos. Mėnesį po pasodinimo reikia drėkinti, tik nepersistengti.

1 komentaras

  1. Nuostabu ir nauja. Grožėjausi samanomis nuo vaikystės, nes daržinės pas mano močiutę visas stogas buvo apaugęs samanomis. Turiu pušinėlį,, norėčiau ten įveisti samanų paklotę. Gal yra jų sėklų. Patarkite kaip. Nuoširdžiausiai dėkoju jums.

Parašykite komentarą