Rožės… Ar yra dar pasaulyje toks augalas, kuris tiek dainomis apdainuotas, romantiška poezija apsuptas, įpintas pasakose, legendose, jo žiedų formomis marginami audiniai, kuriami aksesuarai? Rožės turi kažką tokio ypatingo, dieviško, neatrasto, kas taip traukia ir žavi žmogų. Tad toliau kalbėsiu apie jas.
Rožė Pastella ® (Tantau, Vokietija, 2004 m.)
Viena iš mano mylimiausių rožių. Ji man ypatinga tuo, kad jos žydėjime daug kaitos, nenuobodi rožė. Skleidžiantis žiedams, labai įspūdingos švelniai rožinės su kreminiu atspalviu žiedų viršūnės (tai matyti paveiksle viršuje). Vėliau, žiedams prasiskleidus, rožinis atspalvis pereina į žiedo vidurį. Išsiskleidus žiedui, viduryje matosi jo žalia akutė. Žiedo žydėjimo pabaigą rodo išbalę žiedlapiai, kol galiausiai jo vidurėlis paruduoja ir žiedlapiai nubyra. Kaip trūkumą galima laikyti parudavusius žiedus, tačiau jie netrukus nubyra. O jei tai atrodo neestetiškai, juos galima kuo greičiau nuskinti. Floribundinė rožė, atspari ligoms, nekvepia, žydi labai gausiai. Žiedai nėra dideli, plokšti.
Pastella ® žydėjimo įkarštyje
Rožė Pat Austin ® (D. Austin, Anglija, 1995 m. )
Angliška rožė neįprastos gelsvai oranžinės spalvos su vario atspalviu žiedais. Krūmas retokas, 1,5 m. aukščio. Žydi visą sezoną, intensyviai kvepia. Atspari ligoms. Rožyne auga derinyje su rožė Golden Celebration®.
Rožė Golden Celebration ® (D. Austin, Anglija, 1992 m. )
Žiedai geltoni, stambūs, lengvai svyračiuose žiedynuose. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad ji užauga apie 1,2 m., o pas mane ji labai stiebiasi, nors saulės ir pakanka. Mano krūmo aukštis užauga iki 1,6 – 1,8 m. Gaiviai kvepia. Atspari ligoms. 2000 m. Karališkosios Rožininkų Draugijos buvo išrinkta labiausiai kvepiančia rože. Pastarųjų dviejų aprašytų angliškų rožių, mano pastebėjimu, vienas žiedas žydi 3-4 dienas. Ant krūmo visada yra žiedų, tačiau jų nėra gausiai. Kas nemėgsta žiedų masės, šio subtilaus žydėjimo rožės labai tiks.
Priekiniame plane rožė Pat Austin ®, aukštesnė už jos Golden Celebration ®
Rožė William Shakespeare 2000 ® (D. Austin, Anglija, 2000 m. )
Žiedai tamsios bordo spalvos, susitelkę stačiuose ir svyrančiuose žiedynuose. Nuo žiedų svorio šakelės linkę išvirsti, tad gerai yra įtvirtinti atramą. Maloniai kvepia, gausiai žydi, žiedas išsilaiko ilgai. Atspari ligoms.
Rožė Hansestadt Rostoc ® (Tantau, Vokietija, 2010 m.)
Floribundinė rožė, pasižyminti sodriai žaliais, sveikais lapais, ilgu žydėjimu. Iš pažiūros šis krūmas labai sveikas, stiprus, gyvybingas. Pas mane auga daliniame pavėsyje, tad pradeda žydėti vėliau už kitas. Išsiskiria žiedų gausa, jie tiesiog susitelkę kekėmis. Savotiška šios rožės žiedų spalva, vienu žodžiu jos apibūdinti neišeina. Žiedas turi kelis atspalvius: oranžinis, korališkas, gelsvas, žiedlapiai link kotelio visai geltoni.
Rožė New Dawn (Dreer, JAV, 1930 m.)
Vijoklinė rožė, kuri auginama be atramų dėl savo aštrių spyglių linkusi užsikabinti kur jai patinka. Tad ją tinkamai suvaldžius ir suformavus, galima džiaugtis nuostabiu romantišku krūmu. Žiedai ypač švelnios rožinės spalvos. Žydi visą sezoną, atspari ligoms, švelniai kvepia. Labai pasiduoda genėjimui, lengva kontroliuoti jos norą kabintis.
Rožė Mme Isaac Pereire (Garcon, Prancūzija, 1881 m.)
Senovinė Bourbon rožė. Žiedai purpurinės spalvos, labai stambūs. Aromatingiausia rožė mano kieme. Saldų kvapą galima užuosti esant toli nuo jos. Krūmas užauga aukštas – apie 2 m. Jo aukštis labai priklauso nuo žiemos šalčių ir priedangos nuo jų. Iš esmės žydi du kartus: vasaros pradžioje gausiai, o pabaigoje mažiau. Praeitą vasarą dalį žiedų sunaikino pjūkleliai. Privalumas buvo tas, kad rožė vietoje jų išleido naujus žiedus ir žydėjime nebuvo pertraukos. Ne tiek gausiai, bet visą vasarą buvo žiedų.
Rožė Bukavu ® (Louis Lens, Belgija, 1996 m. )
Poliantinė rožė. Ši rožė ypatinga tuščiaviduriais dviejų spalvų žiedais. Pasižymi žiedų gausa. Vienas žiedas žydi trumpai, bet kai jų yra ištisos kekės, net sunku pastebėti kada kuris pražydo ar nužydėjo. Krūmas 1,2-1,5 m. aukščio ir panašaus pločio. Kartais rožės apatiniai lapai nubyra nuo ligų, bet tai negadina jos grožio, nes auga antrame plane.
Rožė Iceberg ® (Kordes, Vokietija, 1958 m.)
Floribundinė sniego baltumo žiedais rožė. Krūmas ažūriškas, dailus, apie 1 m aukščio. Ant nužydinčių žiedų pasirodo šviesiai rožiniai taškeliai. Ne itin atspari grybinėms ligoms.
Rožė Friesia (Kordes, Vokietija, 1973 m.)
Floribundinė rožė. Žiedai aukso geltonumo, pilnaviduriai, viso žydėjimo metu spalvos nekeičia. Kvepia labai maloniai. Pas mane auga daliniame pavėsyje. Dėl tokių augimo sąlygų jokių neigiamų pokyčių nepastebėjau. Krūmas apie 60 -70 cm. aukščio ir panašaus pločio, kompaktiškas. Žiedai sukrauti stačiuose žiedynuose. Atspari šalčiui ir ligoms. Derinyje auga su rože Solero ® (W.Kordes’ Sohne, Vokietija, 2009 m.), kurios žiedai šviesiau geltoni, labiau citrininiai. Krūmas žemesnis ir platesnis. Lapai blizgūs, sveika rožė.
Kairėje rožė ‘Friesia’, dešinėje ‘Solero’
Rožyne dar auga rožės Dolomiti®, Eglantyne®, Royal Jubilee®, Ballerina, Crocus Rose®, The Fairy, Pomponella®, Cyclamen, Jacques Cartier, Voyage. Tačiau šiuo metu neturiu jų nuotraukų, o kai kurios tik pernai sodintos. Tad trečios straipsnio dalies reiks laukti iki vasaros vidurio.
Rožių sistematika ir kilmė aprašyta remiantis šaltiniu www.rozes.lt. Iš čia dauguma rožių atkeliavo į mano rožyną. Esu labai patenkinta sodinukų kokybe.