Rudens spalvų ir formų žavesys

2014 11 11 Paskelbė Nėra komentarų

Ruduo – permainingiausias metų laikas, kai išryškėja ne tik augalų lapijos spalvos bet ir jų sėklynai, uogos ar vaisiai. Taipogi, nukritus lapams atkreipiamas dėmesys ir į paties augalo struktūrą: išraiškingą žievę ar jo formą.

zagrenis

Rūgščiųjų žagrenių giraitė

Spalvingiausi rudenį būna klevai (Acer) ir jų rūšinis asortimentas labai platus. Paprastieji klevai (Acer platanoides) nusidažo įvairiais geltonais, oranžiniais, raudonais atspalviais. O štai plaštakiškieji klevai (Acer palmatum) dažniausiai būna ryškiai raudoni.

Rūgštieji žagreniai (Rhus typhina) savo skėtiškus lapus padabina gelsvais ir raudonais atspalviais. Spalvingi lapai ir tamsiai raudonos vaisynų žvakės išsilaiko ant šakelių  gan ilgai.

Japoninis puošmedis (Cercidiphyllum japonicum) rudenėjant ne vien lapus nudažo raudonai karameline spalva, bet ir skleidžia saldų karamelės kvapą. O nukritus lapams  ant šakelių lieka kaboti skėtiškos dėžutės.

ozeksnis eu

Ožekšnio dėžutės

Ne itin išraiškingas kitais metų laikais europinis ožekšnis (Euonymus europaeus) rudenį pasipuošia visu gražumu. Pirmiausia švelniai parausta dėžutės, vėliau ir lapai užsidega žerinčiu raudoniu.  Sparnuotasis ožekšnis (Euonymus alatus) dekoratyvus ir keturbriaune kamštine žieve.

MOH-14916, Malus, Golden Hornet', SIERAPPEL, vrucht bes herfst, bomen

 

Vasarą susipynęs penkialapių vynvyčių (Parthenocissus quinquefolia) kilimas rudenį pasidaro ryškiai raudonas (pirma nuotrauka viršuje).

Dekoratyvinės obelaitės (Malus), šermukšniai (Sorbus), raugerškiai (Berberis), gudobelės (Crataegus), putinai (Viburnum) sunokina spalvingus vaisius, kurie ne tik žavi akį, bet ir pritraukia įvairius paukščius.

kukuciai

Rudenį sunokę  įvairiausio dydžio ir formos spygliuočių kankorėžiai aplinkai suteikia išskirtinumo.

miskantai

 

 

 

 

 

 

Pageltus ir nukritus maumedžių (Larix) spygliams lieka dekoratyvios jų šakelės su gausybe kankorėžiukų. Baltas beržų kamienas  pageltus lapams išryškėja dar labiau. Numetęs lapus ypač dekoratyvus tampa paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ‘Contorta’. Taip pat baltoji sedula (Cornus alba) atskleidžia savo raudonų šakelių žavesį.

Vertėtų atkreipti dėmesį ir į gausybę dekoratyvinių varpinių žolių (miskantų, smilgų, poavižių) rudeninę spalvų kaitą. Jos labai dera prie spalvingų medžių bei krūmų.

Ruduo be galo derlingas besikeičiančių spalvų ir gėrybių įvairove. Prieš renkantis augalus verta pasidomėti  kuo įdomūs jie bus rudenį.

Komentarų dar nėra.

Parašykite komentarą