Savo sodybos reprezentacinės zonos neįsivaizduoju be rožių. Vasaros sezonu jos yra šios zonos pagrindė puošmena. Visi kiti augalai yra jas papildantys spalvomis, užpildantys tarpus, sudarantys želdyno karkasą bei išryškinantys jų subtilų ir kerintį grožį. Tad šiame straipsnyje noriu pasidalinti savo patirtimi ir įgyta išmintimi draugaujant su rožėmis. Apžvelgsiu rožių veisles, kurias auginu, kuo jos mane žavi, kaip auga ir žydi.
Mano nuomone, norint, kad rožyne įspūdingas vaizdas tęstųsi visą sezoną, labai svarbu atsirinkti veisles, atsparias grybinėms ligoms bei užtikrinti tinkamą maistinių medžiagų kiekį. Geriau mažiau nei per daug. Pastaruosius du metus rožyną perplanavau taip, kad žaliuoju sezonu rožių nepurškiau ir nereikėjo purkšti jokiais cheminiais preparatais nuo ligų, tik kiekvieną pavasarį po genėjimo purškiu mėlynuoju akmenėliu (vario sulfatu). Mano patirtimi, rožes ligos puldavau daugiau kai želdyne augo veislės, jautrios ligoms. Tada ir labiau atsparios veislės užsikrėsdavo vienos nuo kitų. Kai atsisakiau tokių veislių situacija pagerėjo. Dar vienas pastebėjimas, kai rožės auga toliau vienos nuo kitų, o tarpuose tarp jų auga kiti augalai, kenkėjai ir ligos persiduoda mažiau. Jei rožės yra jautrios šalčiui reikia jomis pasirūpinti ir tinkamai paruošti žiemai. Tada krūmas bus vešlus, gausiai žydės.
Rožė Maxi Vita ® (W. Kordes’ Söhne, Vokietija, 2001 m.)
Moderni krūminė rožė, žydi ištisą sezoną. Pradžioje žydėjimo žiedai būna rožiniai su lašišiniu atspalviu, vėliau šiek tiek išblunka ir atsiranda rausvų taškelių ant žiedlapių (vaizdas apačioje).
Žiedų kekės nenubyra gan ilgai, o kai nubyra nelieka rudų žiedų ant šakelių, tad nereikia skubėti jų genėti siekiant, kad vaizdas būtų dekoratyvus. Tai yra didelis privalumas. Stebint šią rožę nėra periodo, kad ant jos nebūtų žiedų, tik nekvepia. Augalo lapai yra blizgūs, tad ši veislė yra atspari grybinėms ligoms. Krūmas platus, kompaktiškas, pilnas, šakos su žiedais neišvirsta ant žemės.
Rožė Graham Thomas ® (D. Austin, Anglija, 1983 m.)
Sena ir patikima angliška rožė. Rožyne auga jau 5 metus, bet krūmas nėra didelis, užaugina 3-4 šakas. Prielaidą darau dėl to, kad auga daliniame pavėsyje. Per sezoną žydi du kartus: vasaros pradžioje ir rudenėjant. Neaugus krūmas paperka gaiviu kvapu ir skaisčiai geltonais, stambiais pilnaviduriais žiedais. Ligoms taipogi gan atspari. Žiedų kekės didelės, tad nuo svorio kartais išlinksta žemyn.
Rožė Gentle Hermione ®(D. Austin, Anglija, 2005m.)
Švelnioji, subtilioji ir tiesiog pilna gaivos bei žavesio angliška rožė. Tuo pačiu jos subtilus grožis pasižymi trapumu, laikinumu. Pražydęs žiedas greitai nubyra. Mano pastebėjimu, žydi 2-3 dienas. Įtaką daro ir tai, kad krūmas auga atviroje saulėje, aukštesnėje vietoje, kur yra tikimybė, kad retkarčiais gali trūkti drėgmės. Mano įsitikinimu, veislė taip pat atspari ligoms. Švelniai kvepia.
Rožė Mme Knorr(Verdier, Prancūzija, 1855 m. )
Portlando rožė, išsiskirianti iš kitų šviesiai žalia lapų spalva bei švelniai rausvais, labai pilnaviduriais, stambiais, labai kvapniais žiedais. Krūmas užaugo iki 1,5 m aukščio, žiedus krauna stačiuose žiedynuose. Atspari šalčiui bei grybinėms ligoms, tačiau labai skani amarams. Esant lietingam laikotarpiui pilnaviduriai žiedai neišsiskleidžia, taip ir paruduoja neišsiskleidę. Mano pastebėjimu, ši rožė nemėgsta vasarinio genėjimo, užtenka tik nukirpti nužydėjusius žiedus.
Erškėtinė rožė Wasagaming (Skinner, Kanada, 1939 m.)
Rosa rugosa hibridas pasižymi išskirtinai gausiu žydėjimu, ypač vešlus krūmas. Žydi tik vieną kartą – vasaros pradžioje, tačiau labai įspūdingai. Visos šakos būna pilnos žiedų. Žiemoja nedengiama, nepuola jokios ligos. Puikiai auga daliniame pavėsyje. Platus 1,5-1,8 m aukščio krūmas.
Rožė Angela ® (Kordes, Vokietija, 1984 m.)
Floribundinė rožė, pasižyminti žiedų gausa ir žydėjimo laiko ilgumu. Rožyne auga jau 5 metus. Savašaknė, tad po šaltesnės žiemos, jei buvo mažiau pridengta, būna silpnesnė, ne taip gausiai žydi. Atspari ligoms. Nėra laikotarpio, kad ant jos nebūtų žiedų. Krūmas labai kompaktiškas, 1,2-1,5 m aukščio. Nekvepia.
Rožė Leonardo da Vinci ® (Alain Meiland, Prancūzija, 1994 m.)
Floribundinė rožė, atspari ligoms. Krūmas kompaktiškos formos, tvirtais, stačiais stiebais. Aukštis apie 1,5-1,8 m. Žiedai prasiskleidžia iš lėto ir žydi ilgai. Viso žydėjimo metu žiedai nekinta t.y. nei išbąla, nei pasidengia dėmėmis. Nekvepia. Dėl stabilių ir kompaktiškų savybių ypač tinka dekoratyvinei zonai.
Rožė Eden Rose (Jacques Mauchotte, Meilland, 1985 m. )
Nostalgiški ir romantiški, senovinio tipo, švelniai rožiniai, centre tamsesni, pilnaviduriai, puodelio dydžio žiedai. Užauga iki 1,5 m. aukščio ir panašaus pločio, krūmas labai vešlus. Auga lėtai. Kasmet vis didėja. Dideli žiedai nuo svorio lenkia šakeles žemyn, tad šiam krūmui yra gerai įtvirtinti atramas. Atspari ligoms. Pas mane ji auga daliniame pavėsyje, tad pražysta vėliau nei kitos rožės, žiedai laikosi ilgai. Kai nužydi pirmieji žiedai, sekančių reikia šiek tiek palaukti.
Kitame straipsnyje aprašysiu rožes: Solero ®, Pastella ®, Pat Austin ®, Golden Celebration ®, William Shakespeare 2000 ®, Hansestadt Rostoc ®, Pomponella ®, New Dawn, Mme Isaac Pereire, Bukavu ®.
3 komentarai
Laba diena, skaičiau jūsų straipsnį apie rožes keletą kartų ir negaliu atsigrožėti jūsų auginamomis rožėmis, jos tiesiog nerealios. Kadangi esu, o tiksliau ketinu tapti pradedančiąja “ rožininke“ labai norėčiau paprašyti, kad įkeltumėt daugiau straipsnių apie rožių priežiūrą, o ypač dabar aktualu apie rožių paruošimą žiemai.
Antradienis, rugsėjo 5, 2017 www.stilingigelynai.lt
Puiku labai lauksiu, nes šiuo metu kiek skaičiau apie rožių auginimą ir priežiūrą pateiktos informacijos labai prieštaringos, tad bus įdomu sužinoti kaip jūs auginate šia gražuoles.
Laba diena, skaičiau jūsų straipsnį apie rožes keletą kartų ir negaliu atsigrožėti jūsų auginamomis rožėmis, jos tiesiog nerealios. Kadangi esu, o tiksliau ketinu tapti pradedančiąja “ rožininke“ labai norėčiau paprašyti, kad įkeltumėt daugiau straipsnių apie rožių priežiūrą, o ypač dabar aktualu apie rožių paruošimą žiemai.
Ačiū už gražius žodžius Artimiausiu laiku parašysiu.
Puiku labai lauksiu, nes šiuo metu kiek skaičiau apie rožių auginimą ir priežiūrą pateiktos informacijos labai prieštaringos, tad bus įdomu sužinoti kaip jūs auginate šia gražuoles.